Jak i kiedy maturzyści przygotowują się do najważniejszego egzaminu w życiu? Tuż przed próbnymi maturami zapytano o to… ich korepetytorów! Wyniki są momentami zaskakujące.
W całej Polsce zaczynają się próbne matury – między 26. a 29. listopada licealiści będą zdawać próbne egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka obcego i wybranych przez siebie przedmiotów dodatkowych. Co sprawia im najwięcej kłopotu w przygotowaniach do tego ważnego egzaminu i z jakich przedmiotów najczęściej biorą korepetycje? Na te i inne pytania odpowiedzieli korepetytorzy z serwisu e-korepetycje.net.W ankiecie, dotyczącej przygotowań do matury wzięło udział 3922 nauczycieli i studentów, udzielających korepetycji z różnych przedmiotów (ankieta przeprowadzona została wśród korepetytorów zamieszczających ogłoszenia w serwisie e-korepetycje.net oraz społeczności, skupionej wokół strony na Facebooku, pod adresem https://www.facebook.com/ekorepetycjenet). W dniach 15-18 listopada korepetytorzy odpowiadali na 7 pytań, dotyczących przygotowania uczniów do matury.
Wśród przedmiotów, z których uczniowie najczęściej potrzebują korepetycji przeważa matematyka – prawie 40% korepetytorów udziela lekcji właśnie z tego przedmiotu. Tak duża popularność matematyki jest zapewne związana z faktem, że od trzech lat jest to przedmiot obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Co trzeci nauczyciel przygotowuje do matury uczniów z języka angielskiego – to drugi najpopularniejszy po matematyce przedmiot. Co ciekawe, stosunkowo niewiele maturzystów potrzebuje pomocy z języka polskiego – choć to przecież także obowiązkowy przedmiot. Korepetycji z polskiego udziela 463 ankietowanych, czyli niespełna 12%. Wśród przedmiotów, jakich uczą na prywatnych lekcjach korepetytorzy znalazły się jeszcze inne języki obce (niemiecki – 9,97%, rosyjski – 3,75%, francuski – 3,62%, hiszpański – 2,98%, włoski – 1,78%, a nawet łaciński – 0,51%). Co ciekawe, wśród respondentów znajdziemy również nauczycieli historii muzyki, historii sztuki, a nawet wiedzy o tańcu.
Z wyników ankiety wywnioskować możemy także, kiedy uczniowie zaczynają poważnie myśleć o przygotowaniu do matury. Korepetytorów zapytano, kiedy zgłasza się do nich najwięcej uczniów na przedmaturalne lekcje. Okazuje się, że prawie co trzeci korepetytor ma najwięcej zgłoszeń na 3-6 miesięcy przed maturą (1218 osób), ale aż 26% szuka korepetycji już 6-9 miesięcy przed maturą, czyli tuż po rozpoczęciu klasy maturalnej. Co ciekawe, tylko 5% korepetytorów deklaruje, że najwięcej chętnych na lekcje ma w ostatnich tygodniach przed egzaminami dojrzałości.
Okazuje się jednak, że nie każdy nauczyciel zgadza się na przygotowanie ucznia, gdy ten zgłosi się zbyt późno. Na pytanie „Kiedy najpóźniej podejmujesz się przygotowania nowego ucznia przed maturą” aż 175 osób odpowiedziało, że na 9-12 miesięcy przed maturą, a co dziesiąty korepetytor przyjmuje nowych uczniów na lekcje najpóźniej na 6-9 miesięcy przed egzaminem. Na szczęście wśród korepetytorów znajdują się i ci bardziej wyrozumiali, którzy nie zamykają drzwi nawet dla uczniów, którzy szukają pomocy w ostatniej chwili, czyli w ostatnich tygodniach przed maturą (21% korepetytorów zgadza się na przygotowanie ucznia do matury w tak krótkim czasie).
Być może częściowo ma to związek z faktem, że nie wszyscy uczniowie decydują się na korepetycje, bo boją się negatywnego wyniku egzaminu. Jak wynika z ankiety, 41% nauczycieli miało do czynienia z uczniami, wśród których przeważali ci zagrożeni niezdaniem matury. Pozostała grupa to maturzyści, którzy płacą za dodatkowe lekcje, bo zależy im na jak najlepszym wyniku matury.
Ankieta przeprowadzona wśród korepetytorów z serwisu e-korepetycje.net pozwala także poznać problemy, jakie mają uczniowie przygotowujący się do tego ważnego egzaminu. Odpowiadając na pytanie o to, co sprawia uczniom największe trudności podczas nauki przed maturą, korepetytorzy wymieniali często wieloletnie zaległości, które trudno nadrobić, opanowanie dużej ilości materiału, czy brak czasu na odpowiednie przygotowanie. Ale wśród odpowiedzi pojawiał się też stres, związany z egzaminem i obawa, czy udzielone odpowiedzi będą mieściły się w kluczu, według którego są oceniane. „Zauważam, że uczniowie często skupiają się na niepotrzebnych rzeczach, ucząc się np. tego co mają w tablicach maturalnych. Wielu uczniów nie wie od czego zacząć naukę (…)” – stwierdza jeden z nauczycieli. Korepetytorzy dostrzegają u swoich uczniów również lenistwo, brak mobilizacji, brak wiary we własne możliwości oraz problemy z koncentracją.
Przygotowanie do matury to dla licealisty ogromne wyzwanie, zwłaszcza, że przedmiotów maturalnych zdaje się dziś znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu. Na szczęście – jak pokazały wyniki ankiety – korepetytorzy wydają się to rozumieć i wspierać uczniów. Wśród problemów, wymienianych przez ankietowanych pojawiały się nie tylko narzekania na lenistwo i niski poziom wiedzy maturzystów, ale także na system oświaty, sposób nauczania w szkole, system oceniania, który zamiast motywować uczniów – deprymuje ich i sprawia, że boją się odpowiadać na pytania, żeby nie zostać ocenieni negatywnie. Korepetycje są dla uczniów często nie tylko sposobem na uzupełnienie braków w wiedzy, ale także na zmianę sposobu uczenia i wypracowanie własnych metod na lepsze zapamiętywanie i systematyczne przyswajanie wiedzy. „Rola korepetytora zaczyna się głównie w momencie, kiedy uczeń nie wie, jak odpowiednio spojrzeć na zadanie, żeby się do niego nie zrazić, jak je ‘ugryźć’.” – czytamy w jednej z odpowiedzi na pytanie o to, co uczniom sprawia najwięcej trudności.
--------------------
Serwis http://www.e-korepetycje.net/ istnieje od 2005 r. i obecnie jest to największy pod względem liczby ogłoszeń, a co więcej – darmowy serwis dla osób szukających i udzielających korepetycji. Skupia się głównie wokół społeczności korepetytorów, ogłaszają się w nim także szkoły prywatne.
Wśród użytkowników serwisu przeważają kobiety (72,13%), a główne grupy wiekowe korepetytorów to 18-24 lata (50,39%) oraz 25-34 lata (37,05%). Są to głównie studenci (43,68%) oraz absolwenci (24,49%).
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/maturzysci-ucza-sie-na-korepetycjach